Diodes Incorporated 1.5KE120CA-T
1.5KE120CA-T picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE120CA-T
Brief Description
TVS DIODE 102VWM 165VC DO201A
Datasheet Download
1.5KE120CA-T.pdf
Availability of 1.5KE120CA-T
QUANTITY
1.5KE120CA-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE120CA-T
Internal Part NumberEIS-1.5KE120CA-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)102V
Voltage - Breakdown (Min)114V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp165V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE120CA-T
Related Links1.5KE1, 1.5KE120CA-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1.5KE120CA-T Details Description
Related parts for 1.5KE120CA-T
POLYSWITCH 0.75A RESET FUSE SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO214AC datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN HDR .635MM 104POS DUAL SMD datasheet.pdf
RES 953 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf