NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC8241TZQ166D
KMPC8241TZQ166D picture photo
Mfg. Part Number
KMPC8241TZQ166D
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC82XX 166MHZ 357BGA
Datasheet Download
KMPC8241TZQ166D.pdf
Availability of KMPC8241TZQ166D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMPC8241TZQ166D Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC8241TZQ166D
Internal Part NumberEIS-KMPC8241TZQ166D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC82xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC 603e
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed166MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesI²C, I²O, PCI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC8241TZQ166D
KMPC8241TZQ166D Details Description
Related parts for KMPC8241TZQ166D
CAP FILM 10000PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 0.16A TO92-3 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 1GHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
RES 680 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf