Microsemi Commercial Components 1.5KE12AE3/TR13
1.5KE12AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE12AE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 10.22VWM 16.7VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE12AE3/TR13.pdf
Availability of 1.5KE12AE3/TR13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE12AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE12AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1.5KE12AE3/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Feb/2013
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.22V
Voltage - Breakdown (Min)11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)90A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageCASE-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE12AE3/TR13
Related Links1.5KE12, 1.5KE12AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1.5KE12AE3/TR13 Details Description
Related parts for 1.5KE12AE3/TR13
CAP CER 0.027UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-5VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
BLANKING PLUG FOR LC DUPLEX BLK datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" TIN datasheet.pdf