Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE12CA-E3/51
1.5KE12CA-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE12CA-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE12CA-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE12CA-E3/51
QUANTITY
1.5KE12CA-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE12CA-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE12CA-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.2V
Voltage - Breakdown (Min)11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)89.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE12CA-E3/51
Related Links1.5KE12, 1.5KE12CA-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE12CA-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE12CA-E3/51
IC RS232 DRVR/RCVR MLT-CH 28SSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 8.00K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 42 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
CONN 84PIN MALE HOUSING CRIMP datasheet.pdf
RES 988K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
LIGHT CURTAIN ARM/FOOT 550MM datasheet.pdf