Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE130A-E3/51
1.5KE130A-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE130A-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 111VWM 179VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE130A-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE130A-E3/51
QUANTITY
1.5KE130A-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE130A-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE130A-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)111V
Voltage - Breakdown (Min)124V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp179V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE130A-E3/51
Related Links1.5KE13, 1.5KE130A-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE130A-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE130A-E3/51
TRANS NPN 30V 0.05A TO92 datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 10MLF datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 2414 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW DO220AA datasheet.pdf
EXHAUST CONNECTOR DN70 WFE 2S datasheet.pdf
IC REG HV SWITCHER OFFLINE 8PDIP datasheet.pdf
CONN 22POS 0.8MM SMT datasheet.pdf