Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE13A-E3/51
1.5KE13A-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE13A-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE13A-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE13A-E3/51
QUANTITY
1.5KE13A-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE13A-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE13A-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11.1V
Voltage - Breakdown (Min)12.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)82.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE13A-E3/51
Related Links1.5KE13, 1.5KE13A-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE13A-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE13A-E3/51
RES SMD 60.4KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 35V 600MW DO220AA datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 48"L X 36"W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 261 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 3W DO216AA datasheet.pdf