Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE13AHE3/54
1.5KE13AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE13AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE13AHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE13AHE3/54
QUANTITY
1.5KE13AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE13AHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE13AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11.1V
Voltage - Breakdown (Min)12.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)82.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE13AHE3/54
Related Links1.5KE13, 1.5KE13AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE13AHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE13AHE3/54
CARDEDGE 48POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 3600RES 1M datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 450MA 170 MOHM datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A FMAL 5POS 3' datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
EXTENSION SPRING datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX1M datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf