Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE13C-E3/73
1.5KE13C-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE13C-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 10.5VWM 19VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE13C-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE13C-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE13C-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE13C-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE13C-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.5V
Voltage - Breakdown (Min)11.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)78.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE13C-E3/73
Related Links1.5KE13, 1.5KE13C-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE13C-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE13C-E3/73
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 760MA 1.08 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL LM3445 220V datasheet.pdf
V850E RS2 IECUBE 100QFP S-TYPE datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY DPDT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 18POS datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 505MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 10POS HL LOW P datasheet.pdf
RES 0.025 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf