Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE13HE3/73
1.5KE13HE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE13HE3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10.5VWM 19VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE13HE3/73.pdf
Availability of 1.5KE13HE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE13HE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE13HE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE13HE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.5V
Voltage - Breakdown (Min)11.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)78.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE13HE3/73
Related Links1.5KE1, 1.5KE13HE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE13HE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE13HE3/73
CORD MINI BANA PLUG PATCH 4" RED datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
POT JOYSTICK 100K OHM datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC CODEC HD VIDEO 156-LBGA datasheet.pdf
BATT PACK NIMH 7.2V 1000MAH datasheet.pdf
RES 3.30K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 287 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
CABLE USB B FEMALE/MALE 2.0 1.5M datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN datasheet.pdf