Littelfuse 1.5KE150CA-B
1.5KE150CA-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE150CA-B
Brief Description
TVS DIODE 128VWM 207VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE150CA-B.pdf
Availability of 1.5KE150CA-B
QUANTITY
1.5KE150CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE150CA-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE150CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)128V
Voltage - Breakdown (Min)143V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp207V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE150CA-B
Related Links1.5KE1, 1.5KE150CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE150CA-B Details Description
Related parts for 1.5KE150CA-B
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
MACHINE SCREW HEX 6-32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf