Littelfuse 1.5KE15C-B
1.5KE15C-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE15C-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12.8VWM 22.26VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE15C-B.pdf
Availability of 1.5KE15C-B
QUANTITY
1.5KE15C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE15C-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE15C-B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12.8V
Voltage - Breakdown (Min)13.55V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22.26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)71.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE15C-B
Related Links1.5KE, 1.5KE15C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE15C-B Details Description
Related parts for 1.5KE15C-B
IC EEPROM 4KBIT 16SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER DOOR ACTUATOR PWRSO-20 datasheet.pdf
CONN EH RCA-RCA T/H 4-40 SCREW datasheet.pdf
FIBER PROTECTOR BUFFER 12@PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4A 22 MOHM TH datasheet.pdf
NTC THERMISTOR FOR TEMP SENSOR datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 50V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC DDR2 512M 333MHZ 84BGA datasheet.pdf