Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE16A-E3/73
1.5KE16A-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE16A-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE16A-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE16A-E3/73
QUANTITY
1.5KE16A-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE16A-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE16A-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13.6V
Voltage - Breakdown (Min)15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)66.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE16A-E3/73
Related Links1.5KE16, 1.5KE16A-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE16A-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE16A-E3/73
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
LICENSE DYNAMIC REED DECODER XP2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
VHDM LITE 8R 10C SIGNAL END BP datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 1CH 500KSPS 6-LLP datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.3A 120 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V SO8FL datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf