Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE16AHE3/54
1.5KE16AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE16AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE16AHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE16AHE3/54
QUANTITY
1.5KE16AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE16AHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE16AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13.6V
Voltage - Breakdown (Min)15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)66.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE16AHE3/54
Related Links1.5KE16, 1.5KE16AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE16AHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE16AHE3/54
CONV DC 12VADJ 48VIN 8.5A HZ SMD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 25NS 32SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 72LFCSP datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
DSUB 37 M WW .375" G ZINC datasheet.pdf
Isolated, Low VOUT to 70A, Half-Brick DC/DC Converters datasheet.pdf