Nichicon UVR2G3R3MPD
UVR2G3R3MPD picture photo
Mfg. Part Number
UVR2G3R3MPD
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UVR2G3R3MPD.pdf
Availability of UVR2G3R3MPD
QUANTITY
UVR2G3R3MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2G3R3MPD
Internal Part NumberEIS-UVR2G3R3MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current55mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2G3R3MPD
Related LinksUVR2G, UVR2G3R3MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2G3R3MPD Details Description
Related parts for UVR2G3R3MPD
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TRANS NPN 140V 10A TO3 datasheet.pdf
60702A108 REAR PLUNGER RETAINER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.21 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SHLD NANO FEM STR THRD SGL END datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
HDM EMPO120F K datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
SMP 0-0165565-1 datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf