Microsemi Commercial Components 1.5KE16CAE3/TR13
1.5KE16CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE16CAE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE16CAE3/TR13.pdf
Availability of 1.5KE16CAE3/TR13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE16CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE16CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1.5KE16CAE3/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Feb/2013
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13.6V
Voltage - Breakdown (Min)15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)67A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageCASE-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE16CAE3/TR13
Related Links1.5KE16C, 1.5KE16CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1.5KE16CAE3/TR13 Details Description
Related parts for 1.5KE16CAE3/TR13
RES SMD 86.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MICRODAA VOICE DATA/FAX 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.187W SOT363 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE .100 7POS HL LOW P datasheet.pdf