Microsemi Commercial Components 1.5KE16CAE3/TR13
1.5KE16CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE16CAE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE16CAE3/TR13.pdf
Availability of 1.5KE16CAE3/TR13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE16CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE16CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1.5KE16CAE3/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Feb/2013
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13.6V
Voltage - Breakdown (Min)15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)67A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)