Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE170A-E3/54
1.5KE170A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE170A-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 145VWM 234VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE170A-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE170A-E3/54
QUANTITY
1.5KE170A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE170A-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE170A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)145V
Voltage - Breakdown (Min)162V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp234V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE170A-E3/54
Related Links1.5KE17, 1.5KE170A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE170A-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE170A-E3/54
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-DIL datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .062DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN ADAPTER PLUG/PLUG 9POS 2MM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 55NS 48MINIBGA datasheet.pdf
IC DAC 16BIT PAR/SER 64VQFN datasheet.pdf
RES SMD 7.32KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 352K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 15VOUT 100W datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 3A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf