Diodes Incorporated 1.5KE170A-T
1.5KE170A-T picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE170A-T
Brief Description
TVS DIODE 145VWM 234VC DO201A
Datasheet Download
1.5KE170A-T.pdf
Availability of 1.5KE170A-T
QUANTITY
1.5KE170A-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE170A-T
Internal Part NumberEIS-1.5KE170A-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)145V
Voltage - Breakdown (Min)162V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp234V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE170A-T
Related Links1.5KE, 1.5KE170A-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1.5KE170A-T Details Description
Related parts for 1.5KE170A-T
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 50' datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TVSOP datasheet.pdf
IC PWR MGR POS-FLT HOTSWP 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
SURFACE BELT 1/2X30" A MED datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS JAM NUT PIN datasheet.pdf