Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE170CHE3/73
1.5KE170CHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE170CHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 138VWM 244VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE170CHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE170CHE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE170CHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE170CHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE170CHE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)138V
Voltage - Breakdown (Min)153V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp244V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE170CHE3/73
Related Links1.5KE17, 1.5KE170CHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE170CHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE170CHE3/73
OLED GRAPHIC DISPL 128X64 SERIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1.5K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 3.6 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 20% 300VAC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 5W T18 datasheet.pdf