Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE170HE3/73
1.5KE170HE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE170HE3/73
Brief Description
TVS DIODE 138VWM 244VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE170HE3/73.pdf
Availability of 1.5KE170HE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE170HE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE170HE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE170HE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)138V
Voltage - Breakdown (Min)153V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp244V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE170HE3/73
Related Links1.5KE17, 1.5KE170HE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE170HE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE170HE3/73
CONN FFC FPC TOP 7POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-TX datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 600MA DO204 datasheet.pdf
06 T/SPRING HSG DR .100CL datasheet.pdf
DSUB 5H5 M G50 datasheet.pdf
FILTER LINE RFI FAST TERM 5A datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
MICRO 25C S 120" RBW JACKS NI datasheet.pdf
1016 TB SP CL INTERLACE datasheet.pdf
MTG SOLO WAFER PREP MOD datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 35 V datasheet.pdf