Fairchild Semiconductor FAN2559MP10X
FAN2559MP10X picture photo
Mfg. Part Number
FAN2559MP10X
Brief Description
IC REG LDO 1V 0.18A 6MLP
Datasheet Download
FAN2559MP10X.pdf
Availability of FAN2559MP10X
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FAN2559MP10X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN2559MP10X
Internal Part NumberEIS-FAN2559MP10X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1V
Current - Output180mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)260mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-MLP (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN2559MP10X
Related LinksFAN255, FAN2559MP10X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN2559MP10X Details Description
Related parts for FAN2559MP10X
CONN SAI 8 FIXED PUR 15M 4POS datasheet.pdf
CAP CER 510PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT PIN CRMP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
V/T REC PWRBLADE datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 1.25W DO214AC datasheet.pdf