Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE180A-E3/51
1.5KE180A-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE180A-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 154VWM 246VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE180A-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE180A-E3/51
QUANTITY
1.5KE180A-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE180A-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE180A-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)154V
Voltage - Breakdown (Min)171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp246V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE180A-E3/51
Related Links1.5KE18, 1.5KE180A-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE180A-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE180A-E3/51
FUSE PTC 0.75A 60V RESET RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC datasheet.pdf
IC QUAD 64BIT SHFT REGIST 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 4V 20% 0603 datasheet.pdf
RES MO 1W 6.8K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf