Diodes Incorporated 1.5KE180CA-B
1.5KE180CA-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE180CA-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 154VWM 246VC DO201A
Datasheet Download
1.5KE180CA-B.pdf
Availability of 1.5KE180CA-B
QUANTITY
1.5KE180CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE180CA-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE180CA-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)154V
Voltage - Breakdown (Min)171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp246V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE180CA-B
Related Links1.5KE1, 1.5KE180CA-B Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1.5KE180CA-B Details Description
Related parts for 1.5KE180CA-B
Connector Receptacle 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 2.32 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
GDT 90V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
PMI BASE 1INCAND S-6 BAYO SCREW datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf