Linear LT1767EMS8E-3.3#TR
LT1767EMS8E-3.3#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1767EMS8E-3.3#TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BCK SEPIC 3.3V 1.5A 8MSOP
Datasheet Download
LT1767EMS8E-3.3#TR.pdf
Availability of LT1767EMS8E-3.3#TR
QUANTITY
LT1767EMS8E-3.3#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1767EMS8E-3.3#TR
Internal Part NumberEIS-LT1767EMS8E-3.3#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck, SEPIC
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)25V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1.5A
Frequency - Switching1.25MHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-MSOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1767EMS8E-3.3#TR
Related LinksLT1767EMS, LT1767EMS8E-3.3#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1767EMS8E-3.3#TR Details Description
Related parts for LT1767EMS8E-3.3#TR
RES SMD 560K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 3% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC CODE HOP ENCODR/TRNSPOND 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 37X75" A MED datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 PIN PLUG datasheet.pdf
Precision 5V micropower voltage reference IC datasheet.pdf