Diodes Incorporated 1.5KE180CA-T
1.5KE180CA-T picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE180CA-T
Brief Description
TVS DIODE 154VWM 246VC DO201A
Datasheet Download
1.5KE180CA-T.pdf
Availability of 1.5KE180CA-T
QUANTITY
1.5KE180CA-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE180CA-T
Internal Part NumberEIS-1.5KE180CA-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)154V
Voltage - Breakdown (Min)171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp246V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE180CA-T
Related Links1.5KE1, 1.5KE180CA-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1.5KE180CA-T Details Description
Related parts for 1.5KE180CA-T
EVALUATION MODULE FOR ADS8380 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 416BGA datasheet.pdf
IC UMODULE BUCK-BOOST 141-LGA datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CUT & POLISH FLAP BRUSH 7A MED datasheet.pdf