Yageo RC0402FR-0734KL
RC0402FR-0734KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-0734KL
Brief Description
RES SMD 34K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-0734KL.pdf
Availability of RC0402FR-0734KL
QUANTITY
RC0402FR-0734KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-0734KL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-0734KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)34k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-0734KL
Related LinksRC0402F, RC0402FR-0734KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-0734KL Details Description
Related parts for RC0402FR-0734KL
CONN RCPT .100" 11POS GOLD T/H datasheet.pdf
IC ADC/DAC 10BIT W/FIFO 36-TQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 43 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 65POS .050 THRUHL datasheet.pdf