Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE180HE3/54
1.5KE180HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE180HE3/54
Brief Description
TVS DIODE 146VWM 258VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE180HE3/54.pdf
Availability of 1.5KE180HE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE180HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE180HE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE180HE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)146V
Voltage - Breakdown (Min)162V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp258V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE180HE3/54
Related Links1.5KE18, 1.5KE180HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE180HE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE180HE3/54
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V 1111 datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS DIP TIN PCB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 750W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
ADAPTER 30CC datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf