Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE18CA/54
1.5KE18CA/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE18CA/54
Brief Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE18CA/54.pdf
Availability of 1.5KE18CA/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE18CA/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE18CA/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE18CA/54
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15.3V
Voltage - Breakdown (Min)17.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)59.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE18CA/54
Related Links1.5KE1, 1.5KE18CA/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE18CA/54 Details Description
Related parts for 1.5KE18CA/54
IC D/A CONV 12BIT PARALLEL 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MCU ARM 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 20POS datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 0.5% 3W 3637 datasheet.pdf
SPDT ROCKER SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf