Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE18HE3/73
1.5KE18HE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE18HE3/73
Brief Description
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE18HE3/73.pdf
Availability of 1.5KE18HE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE18HE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE18HE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE18HE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14.5V
Voltage - Breakdown (Min)16.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)56.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE18HE3/73
Related Links1.5KE1, 1.5KE18HE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE18HE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE18HE3/73
IC REG LDO 4.5V 0.15A 6WSON datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 576 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 160 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.25K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
LUG ALUMINUM 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf