Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE20CA-E3/73
1.5KE20CA-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE20CA-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE20CA-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE20CA-E3/73
QUANTITY
1.5KE20CA-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE20CA-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE20CA-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17.1V
Voltage - Breakdown (Min)19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)54.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE20CA-E3/73
Related Links1.5KE20, 1.5KE20CA-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE20CA-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE20CA-E3/73
BOARD EVALUATION FOR ADC10221 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD W/BUFF 16TSSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 2A SSOT-3 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 9V datasheet.pdf
Crystal 13.94916MHz 50ppm 10pF 20 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN FPC 67POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.2A 4SDFN datasheet.pdf