Vishay/Dale RN55C3161BBSL
RN55C3161BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3161BBSL
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3161BBSL.pdf
Availability of RN55C3161BBSL
QUANTITY
RN55C3161BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3161BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3161BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3161BBSL
Related LinksRN55C3, RN55C3161BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3161BBSL Details Description
Related parts for RN55C3161BBSL
RES ARRAY 9 RES 47K OHM 10SRT datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf