Yageo YC358TJK-072K7L
YC358TJK-072K7L picture photo
Mfg. Part Number
YC358TJK-072K7L
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 2.7K OHM 2512
Datasheet Download
YC358TJK-072K7L.pdf
Availability of YC358TJK-072K7L
QUANTITY
YC358TJK-072K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of YC358TJK-072K7L
Internal Part NumberEIS-YC358TJK-072K7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesYC358
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Number of Resistors8
Number of Pins10
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
ApplicationsDDRAM, SDRAM
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2512 (6432 Metric), Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package1225
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YC358TJK-072K7L
Related LinksYC358TJ, YC358TJK-072K7L Datasheet, Yageo Distributor
YC358TJK-072K7L Details Description
Related parts for YC358TJK-072K7L
FIXED IND 33UH 7.7A 14.1 MOHM datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SOIC datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC XAUI TO XFI TXRX 144-BGA datasheet.pdf
RES SMD 0.0287 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf