Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE220A-E3/54
1.5KE220A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE220A-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 185VWM 328VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE220A-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE220A-E3/54
QUANTITY
1.5KE220A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE220A-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE220A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)185V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp328V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE220A-E3/54
Related Links1.5KE22, 1.5KE220A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE220A-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE220A-E3/54
SWITCH REED SPST .5A 22-28 A/T datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 30A IPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 WW datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 2CH 6A 8SOIC datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG BLU 3000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
MCU ARM 256KB FLASH 132BGA datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf