Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE220AHE3/73
1.5KE220AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE220AHE3/73
Datasheet Download
1.5KE220AHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE220AHE3/73
QUANTITY
1.5KE220AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE220AHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE220AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)185V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp328V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE220AHE3/73
Related Links1.5KE22, 1.5KE220AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE220AHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE220AHE3/73
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 2A 3V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.4MHZ RRO 16TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 481 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
VHDM 8 ROW HSD SIG END BP ASSY datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG GRN/YEL 100' datasheet.pdf
RES 200 OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf