Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE220HE3/54
1.5KE220HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE220HE3/54
Brief Description
TVS DIODE 175VWM 344VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE220HE3/54.pdf
Availability of 1.5KE220HE3/54
QUANTITY
1.5KE220HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE220HE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE220HE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)175V
Voltage - Breakdown (Min)198V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp344V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE220HE3/54
Related Links1.5KE22, 1.5KE220HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE220HE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE220HE3/54
RES SMD 715 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 6A STD QC 1.5 PNL datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.2VC UDFN6 datasheet.pdf
RF EVAL FOR SKY67102-396LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DRIVER REAMER 1/2 3/4 1" EMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 35POS .050 THRUHL datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 100MA TO-5-8 datasheet.pdf