Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE24CA/54
1.5KE24CA/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE24CA/54
Brief Description
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE24CA/54.pdf
Availability of 1.5KE24CA/54
QUANTITY
1.5KE24CA/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE24CA/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE24CA/54
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20.5V
Voltage - Breakdown (Min)22.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp33.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)45.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE24CA/54
Related Links1.5KE2, 1.5KE24CA/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE24CA/54 Details Description
Related parts for 1.5KE24CA/54
TRANS NPN 45V 1A SOT223 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 S STEEL 8MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" STACKER datasheet.pdf
PLUG 6POS 0 DEG BLK/GRN 2.7-3.9 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
TV 66C 66#22D SKT RECP datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf