Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE24CAHE3/54
1.5KE24CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE24CAHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE24CAHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE24CAHE3/54
QUANTITY
1.5KE24CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE24CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE24CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20.5V
Voltage - Breakdown (Min)22.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp33.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)45.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE24CAHE3/54
Related Links1.5KE24, 1.5KE24CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE24CAHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE24CAHE3/54
IC VREF SHUNT 3.3V 8SOP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM STR DL SMD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
TERM MALE FAST ON 14-16AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 661X datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE SKT RA datasheet.pdf