Littelfuse 1.5KE250-B
1.5KE250-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE250-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 214VWM 361.2VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE250-B.pdf
Availability of 1.5KE250-B
QUANTITY
1.5KE250-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE250-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE250-B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)214V
Voltage - Breakdown (Min)225V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp361.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE250-B
Related Links1.5KE, 1.5KE250-B Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE250-B Details Description
Related parts for 1.5KE250-B
RES 8.2 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 2A datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.3A TO126-3 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
TERMINATION RESISTOR datasheet.pdf
CAP CER 910PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
LED CXA1512 8.9MM WHT datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 140POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 15W datasheet.pdf