Micro Commercial Components (MCC) 1.5KE250A-TP
1.5KE250A-TP picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE250A-TP
Brief Description
TVS DIODE 214VWM 344VC DO201AE
Datasheet Download
1.5KE250A-TP.pdf
Availability of 1.5KE250A-TP
QUANTITY
1.5KE250A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE250A-TP
Internal Part NumberEIS-1.5KE250A-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package1,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)214V
Voltage - Breakdown (Min)237V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp344V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AE, Axial
Supplier Device PackageDO-201AE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE250A-TP
Related Links1.5KE2, 1.5KE250A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
1.5KE250A-TP Details Description
Related parts for 1.5KE250A-TP
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN COVER STR RELIEF 24POS .156 datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
SENSOR PHOTO TB PNP 18M PLASTIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 510PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf