Littelfuse 1.5KE250C-B
1.5KE250C-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE250C-B
Brief Description
TVS DIODE 214VWM 361.2VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE250C-B.pdf
Availability of 1.5KE250C-B
QUANTITY
1.5KE250C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE250C-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE250C-B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)214V
Voltage - Breakdown (Min)225V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp361.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE250C-B
Related Links1.5KE, 1.5KE250C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE250C-B Details Description
Related parts for 1.5KE250C-B
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS WALL MNT PIN SLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf