Littelfuse 1.5KE27C-B
1.5KE27C-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE27C-B
Brief Description
TVS DIODE 23.1VWM 39.38VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE27C-B.pdf
Availability of 1.5KE27C-B
QUANTITY
1.5KE27C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE27C-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE27C-B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)23.1V
Voltage - Breakdown (Min)24.35V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp39.38V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)40.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE27C-B
Related Links1.5KE, 1.5KE27C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE27C-B Details Description
Related parts for 1.5KE27C-B
IDC CABLE - MKR24K/MC24M/MPD24K datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 11MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 500V RADIAL datasheet.pdf
THERMOMARK CARD UCT datasheet.pdf
SR BTS PC RA 8 ASY C datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V +/-12V 30W datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf