Diodes Incorporated 1.5KE300A-T
1.5KE300A-T picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE300A-T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 256VWM 414VC D0201
Datasheet Download
1.5KE300A-T.pdf
Availability of 1.5KE300A-T
QUANTITY
1.5KE300A-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE300A-T
Internal Part NumberEIS-1.5KE300A-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)256V
Voltage - Breakdown (Min)285V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp414V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE300A-T
Related Links1.5KE, 1.5KE300A-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1.5KE300A-T Details Description
Related parts for 1.5KE300A-T
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5MM datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY/CL 2.05" X 1.97" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.7-5.5V 33W datasheet.pdf