Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE300CA-E3/54
1.5KE300CA-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE300CA-E3/54
Datasheet Download
1.5KE300CA-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE300CA-E3/54
QUANTITY
1.5KE300CA-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE300CA-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE300CA-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)256V
Voltage - Breakdown (Min)285V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp414V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE300CA-E3/54
Related Links1.5KE300, 1.5KE300CA-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE300CA-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE300CA-E3/54
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.8A 145 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 11POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 WW 140POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 56POS DR LOW P datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER VERT ME HT GRN datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
RES 2.67 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf