Diodes Incorporated 1.5KE300CA-T
1.5KE300CA-T picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE300CA-T
Brief Description
TVS DIODE 256VWM 414VC DO201A
Datasheet Download
1.5KE300CA-T.pdf
Availability of 1.5KE300CA-T
QUANTITY
1.5KE300CA-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE300CA-T
Internal Part NumberEIS-1.5KE300CA-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)256V
Voltage - Breakdown (Min)285V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp414V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE300CA-T
Related Links1.5KE3, 1.5KE300CA-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1.5KE300CA-T Details Description
Related parts for 1.5KE300CA-T
RES SMD 1.6K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 30A TO220FP datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MODULE PWR VERT DPST FILTER 10A datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MOD DDR3 SDRAM 2GBIT 240UDIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK BLACK 48 IN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT PIN datasheet.pdf