Littelfuse 1.5KE33CA-B
1.5KE33CA-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE33CA-B
Brief Description
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE33CA-B.pdf
Availability of 1.5KE33CA-B
QUANTITY
1.5KE33CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE33CA-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE33CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28.2V
Voltage - Breakdown (Min)31.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)33.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE33CA-B
Related Links1.5KE, 1.5KE33CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE33CA-B Details Description
Related parts for 1.5KE33CA-B
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV DARLINGTON 4SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
DKIL1 COMPENSATED CHOKE 15A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE EVAL LITE C6654/55/57 datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY RIBBON 10POS 4" datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 8DIP datasheet.pdf
MICRO 9 F 36" YEL datasheet.pdf