Vishay/Dale CMF551M3000FKR6
CMF551M3000FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M3000FKR6
Brief Description
RES 1.3M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M3000FKR6.pdf
Availability of CMF551M3000FKR6
QUANTITY
CMF551M3000FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M3000FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF551M3000FKR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M3000FKR6
Related LinksCMF551M, CMF551M3000FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M3000FKR6 Details Description
Related parts for CMF551M3000FKR6
CAP CER 270PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 70MA 61.04 OHM datasheet.pdf
RELAY CONTACT 3PH 480VAC 4A 48V datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
GMSTB 2 5 HCV/ 7-ST-7 62-LR datasheet.pdf
FUSE HOLDER 250V datasheet.pdf