Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE33CHE3/54
1.5KE33CHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE33CHE3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE33CHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE33CHE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE33CHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE33CHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE33CHE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26.8V
Voltage - Breakdown (Min)29.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp47.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)31.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE33CHE3/54
Related Links1.5KE33, 1.5KE33CHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE33CHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE33CHE3/54
CONN MDR PLUG 14POS SLD CUP datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC HDMI INTERFACE 144HLQFP datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR 51POS 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 3.88K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.022 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf