Littelfuse 20KPA32-B
20KPA32-B picture photo
Mfg. Part Number
20KPA32-B
Brief Description
TVS DIODE 32VWM 57.02VC P600
Datasheet Download
20KPA32-B.pdf
Availability of 20KPA32-B
QUANTITY
20KPA32-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 20KPA32-B
Internal Part NumberEIS-20KPA32-B
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)32V
Voltage - Breakdown (Min)33.77V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp57.02V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)372A
Power - Peak Pulse20000W (20kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20KPA32-B
Related Links20KP, 20KPA32-B Datasheet, Littelfuse Distributor
20KPA32-B Details Description
Related parts for 20KPA32-B
IC SWITCH BUS FET DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 70MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A GOLD SMD datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 410MM datasheet.pdf