Vishay/Dale M55342E03B137ARWS
M55342E03B137ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E03B137ARWS
Brief Description
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342E03B137ARWS.pdf
Availability of M55342E03B137ARWS
QUANTITY
M55342E03B137ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E03B137ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342E03B137ARWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)137
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E03B137ARWS
Related LinksM55342E0, M55342E03B137ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E03B137ARWS Details Description
Related parts for M55342E03B137ARWS
IC TXRX LO PWR TIA/EIA-485 8SOIC datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 9POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1000V 25A BU-5S datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 8A 5V datasheet.pdf
THERMISTORS GLASS PROBE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 400A DO200 datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf