Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE350A-E3/73
1.5KE350A-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE350A-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 300VWM 482VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE350A-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE350A-E3/73
QUANTITY
1.5KE350A-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE350A-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE350A-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)300V
Voltage - Breakdown (Min)333V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp482V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE350A-E3/73
Related Links1.5KE35, 1.5KE350A-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE350A-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE350A-E3/73
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 40W QUAD 23SIL datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.453 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf